Sıkça Sorulan Sorular

Merak ettiğiniz soruların cevapları burda.

Genel

Yeni TÜRK TİCARET KANUNU ile şirketlere web sitesi zorunluluğu 14 ŞUBAT 2011 tarihli ve 27846 sayılı Resmî Gazete ‘de yayınlandı. Yeni TÜRK TİCARET Kanunu’na göre her şirket bir web sitesi yaptırmak zorundadır. Yeni Türk Ticaret Kanunu’na göre olması gereken web sitesinin özellikleri nedir? Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda detaylı olarak bahsedilen web sitesi zorunluluğu şirketlerin ortaklarına ve diğer kurumlara karşı şeffaf olmasını amaçlıyor. Zorunlu web sitesi şirketin tüm resmi bilgilerinin yayınlanması gereken bir web sitesi olacaktır. Bu nedenle şu özellikler ön plana çıkıyor: -Web sitesi zorunluluğu tüm sermaye şirketleri için geçerlidir. -Zorunlu kanuni Web sitesi kolayca güncellenebilir olmalıdır. -Yeni Türk ticaret kanununda web sitesinde yayınlanmalı denen tüm bilgiler, raporlar (Toplantı duyuruları, kararları, bilançolar gibi) zorunlu web sayfası içinde bulunmalıdır. -Web sitesi zorunluluğu bilgiye ulaşılması için konuldu. Bu amaçla web sitesi yayını kesintisiz olmalı. Bu sebeple hizmet alınan firma ile bu konuda bir destek anlaşması yapılması hatta bu yükümlülükleri hizmet sağlayan firma ile paylaşılması zorunlu web sitesinin sürekli yayında olması için gerekli. -Web sitesi ortakların uzaktan (il dışı ya da ülke dışından) toplantılara katılması ve oy vermesi gibi esaslar üzerine kurulu olmalı. Yani görüntülü konuşma ve elektronik imzaya dayalı sistemlerin zorunlu web sitesi içinde olması gerekiyor. -Web sitesi kanundaki değişiklikleri de öngörecek, değişiklik yapılmaya uygun olmalı. -Web sitesini sadece kanuni zorunluluk olarak kullanılmayacağı da düşünülmeli. Maliyet açısından web sitesi hem kanuni şartları hem de genel web sitesi oluşturma amaçlarını kapsamalı.

Responsive web tasarımı yani duyarlı web tasarımı, kullanıcı web sitenizi bir bilgisayarda görüntülüyorken büyük ekrana, bir akıllı telefonda görüntülüyorken küçük ekrana uyum sağlamasıdır.

Size sunduğumuz ürünler üzerinde değişiklik etmediğiniz sürece, var olan ürünlerimizi, size verebileceğimiz bir link üzerinden deneyebilir veya kurumunuz ya da projeniz için uygunluğunu tespit etmek istediğiniz ürünü sahada kullanmak isterseniz, bize info@accioyazilim.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Ürünler üzerinde istediğiniz değişikliklere göre, güncelleme fiyatlandırması lisans ücretinize eklenerek fiyatlandırılır. Hali hazırda satın almış olduğunuz ürün üzerinde değişiklik yapmak istiyor iseniz, info@accioyazilim.com adresinden bize iletişim bilgileriniz, ve yapmak istediğiniz değişiklik ile ilgili kısa bir yazıyı gönderirseniz, ekiplerimiz size en kısa sürede ulaşacaktır.

Satın aldığınız ürünün lisansı süresince ürünü dilediğiniz gibi kullanabilir ve çalışma saatleri içerisinde anlık destek alabilirsiniz. Lisans süresi sonrasında satıl aldığınız ürün otomatik olarak iptal olmaktadır. Ödemelerde oluşabilecek aksiliklerden dolayı kurumunuzu zor durumda bırakmamak için lisans süreniz bittikten sonra 5 iş günü boyunca ürünü kullanmaya devam edebilirsiniz.

licensing@accioyazilim.com adresine, yaptığınız ödemenin dekontunu yolladığınız zaman, lisansınız 3 iş günü içerisinde yenilenecektir.